آیا تهیه‌ی بیزینس پلن وقت تلف کردن است؟

بیزینس پلن

پژوهش‌ها در مورد بیزینس پلن چه می‌گویند؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که برای بهبود و توسعه‌ی کسب و کار باید بیزینس پلن (طرح تجاری) مدون داشت یا نه؟ شاید دانستن این نکته عجیب باشد که تحقیقاتی که برای پاسخ دادن به این سؤال انجام شده‌اند، هم «آری» را تأیید می‌کنند و هم «خیر» را. تحقیقاتی با استناد به عملکرد بعضی از کسب‌و‌کارهای بررسی شده به این نتیجه رسیده‌اند که بیزینس پلن‌هایی که به پیش‌بینی آینده می‌پردازند و سعی می‌کنند «واقعه را قبل از وقوع علاج کنند» در زمانی که با مسائل مواجه می‌شوند، مجبور می‌شوند راهکاری غیر از آنچه که از قبل تعیین کرده بودند را اتخاذ کنند. بنابراین بهتر است صبر کنند و برای هر مسئله به صورت بداهه راهکار مشخصی پیدا کنند. مشخص است که این دسته از پژوهشگران توصیه می‌کنند به‌جای وقت تلف کردن بر سر پیش‌بینی فضای کسب و کار و شرایط بازار، زودتر وارد فضا و بازار شویم تا خود بازار به ما بگوید که «چه» کاری را «چگونه» باید انجام دهیم.

اما در مقابل، تحقیقاتی نیز به این نتیجه رسیده اند که داشتن طرح‌های تجاری از پیش تهیه‌شده نه تنها وقت تلف کردن نیست، بلکه به دلایل متعددی باعث افزایش احتمال موفقیت و توسعه کسب‌و‌کار می‌شود. این پژوهشگران استدلال می‌کنند که شکست سازمان‌هایی که با وجود داشتن بیزینس پلن نتوانسته‌اند سطح فعالیت خود را حفظ کنند، هرگز به این معنی نیست که صَرف وقت برای تدوین بیزینس پلن در شکست آن‌ها مؤثر بوده است.

بیزینس پلن

آیا داشتن بیزینس پلن در موفقیت شرکت‌ها مؤثر است؟ 

اخیراً در نظرسنجی اپلیکیشن «Palo Alto» از ۲۸۷۷ نفر از صاحبان کسب و کارها نتایج جالب توجهی به دست آمد که نظر گروه دوم پژوهشگران را تآیید می‌کند. بر اساس داده‌های به دست آمده در این نظرسنجی احتمال کسب اعتماد بانک‌ها و موسسات مالی جهت کسب اعتبار مالی برای کسب و کارهایی که بیزینس‌پلن مدون داشته اند، دوبرابر افزایش می‌یابد. همچنین ۶۴ درصد از کسب و کارهایی که دارای بیزینس‌پلن بوده اند، توانسته اند فعالیت خود را گسترش دهند، در حالی که این رقم برای شرکت‌هایی که بیزینس‌پلن مدون نداشتند، تنها ۴۳ درصد است. نتایج این نظرسنجی پس از بررسی داده‌های مربوط به آن در دپارتمان اقتصاد دانشگاه اورگان (Oregon) نیز تآیید شد.

بیزینس پلن چه تغییراتی ایجاد می‌کند؟

حال سؤالی که باید پرسید این است که؛ داشتن بیزینس پلن از چه طریقی باعث افزایش شانس موفقیت کسب و کار می‌شود؟

برای جواب دادن به این سوال ما سعی می‌کنیم اصلی‌ترین دلایلی که می‌توان در دفاع از تدوین طرح تجاری آورد را ذکر کنیم:

سنجش میزان اجرایی بودن ایده‌ها:

بیزینس‌پلن با پیاده سازی ایده‌ها در برنامه‌های مشخص و قابل‌ اندازه‌گیری، قابلیت اجرای ایده‌های مختلف را به خوبی نشان می‌دهد. با بررسی آماری و عملیاتی کردن ایده‌هاست که عیار آن‌ها تعیین می‌شود و ایده‌ای که قابلیت تبدیل شدن به جزئیات اجرایی معیّن را نداشته باشد، از همان ابتدای کار حذف خواهد شد.

روشن کردن چهارچوب تصمیمات مدیران:

در شرکت‌هایی که بیزینس‌پلن مدون ندارند، روبرو شدن با موقعیت‌ها یا پیشنهادات جدید می‌تواند باعث سردرگمی تصمیم‌گیرندگان شود؛ زیرا معیار ثابتی که تصمیمات خود را با آن بسنجند وجود ندارد و هر کدام از مدیران با توجه به چشم‌انداز و تصورات خود به مسئله نگاه می‌کنند. اما اگر طرح تجاری مشخصی وجود داشته باشد، همه چیز باید برای تأیید شدن خود را با چهارچوب کلی آن سازگار کند.

در واقع بیزینس‌پلن به عنوان سنگ معیار تصمیمات عمل خواهد کرد و استراتژی مدیران در مواجهه با موقعیت‌های جدید همواره در مسیری به پیش خواهد رفت که از پیش حدود آن مشخص است. در چنین حالتی شما با توجه به آگاهی مناسبی که از وضعیت موجود در کسب و کار خود دارید، دست به گرفتن تصمیماتی خواهید زد که مبتنی بر پتانسیل‌های واقعی فعالیت‌تان باشد، نه تصور کلی یا آرزوهایی که نسبت به پیشرفت مجموعه تحت مدیریت‌تان دارید.

blank

جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و مؤسسات مالی:

اولین چیزی که یک وام‌دهنده یا یک سرمایه‌گذار به آن می‌اندیشد این است که از بازگشت سرمایه [شرکت] خود اطمینان حاصل کند. داشتن بیزینس پلن دقیق و واقع‌بینانه‌ای که هزینه‌ها، درآمدها، قراردادها و … در آن مندرج باشد و جزئیات مالی بنگاه اقتصادی شما را به خوبی تحلیل کرده باشد، این اطمینان را برای سرمایه‌گذار به وجود می‌آورد که اولاً با گروهی حرفه‌ای و متخصص وارد همکاری خواهد شد و دوماً سرمایه‌گذاری‌اش با ریسک کمتری همراه خواهد بود. البته همانقدر که داشتن بیزینس پلن دقیق به نفع کسب و کار شماست، داشتن یک بیزینس‌پلن نامشخص، کلی و مخصوصاً خوش‌بینانه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و نتواند چنین سطحی از اطمینان را برای سرمایه‌گذار به وجود بیاورد.

ایجاد چشم‌انداز مشترک برای اعضای مجموعه:

اینکه مدیران، کارمندان و تمام پرسنل یک مجموعه آگاه باشند که برای رسیدن به چه هدف مشترکی کار می‌کنند به خودی خود باعث بهبود عملکرد اعضا و افزایش رضایت شغلی آنان می‌شود. با داشتن بیزینس‌ پلن و تبیین ویژگی‌ها و اهداف مورد نظر آن برای اعضای مجموعه، می‌توان به خوبی افراد منفرد و با منافع مختلف را بر سر تلاش برای پیش بردن یک کالبد جمعی مشترک متحد کرد.

با این اوصاف اینطور به نظر می‌رسد که برخلاف تصور پژوهشگران دسته اول [که در ابتدای مقاله گفتیم]، اتلاف وقت بر سر تدوین بیزینس‌پلن نیست که مجموعه‌ها را از ورود مؤثر به بازار واقعی بازمی‌دارد، بلکه تنها می‌توان از نتایج تحقیقات آنان این نتیجه را به دست آورد که وقت تلف کردن بر سر «بیزینس پلن بد و غیرحرفه‌ای» است که می‌تواند در کنار سایر عوامل به شکست یک کسب و کار کمک کند. اما همانطور که نشان دادیم، طراحی درست و منطبق بر ماهیت بیزینس پلن نه تنها وقت تلف کردن نیست، بلکه می‌تواند مزایای بسیاری برای کسب و کارها در زمینه‌های مختلف به وجود بیاورد. به همین دلیل به نظر می‌رسد به راحتی بتوان با خیالی آسوده از وقت گذاشتن برای تهیه و تدوین بیزینس‌پلن یا همان طرح تجاری مناسب به وسیله افراد ماهر دفاع کرد.

گردآوری: کامران اله‌مرادی

 

منابع:

Harvard Business Review

 Entrepreneur.com

Thebalancesmb.com

Thebalancesmb.com

Bplans.com

Smallbiztrends.com

 

دوره های آموزشی پیشنهادی

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *