آموزش مدیریت مالی شخصی

 همه ما در مسیر زندگی با بحران‌های مالی فراوانی روبرو بوده و هستیم. بدهی، بودجه‌بندی غلط و کم‌آوردن سر ماه، اقساط عقب‌افتاده و امثال این‌که همگی ناشی از عدم برنامه‌ریزی و نداشتن توانایی در بودجه‌بندی است. درواقع شما مدیریت مالی شخصی ندارید که به عدم آموزش و عادات و فرهنگ‌های نادرست برمی‌گردد. دراین‌بین فنّاوری و علم اقتصاد با ابداع نرم‌افزارها و کتب مختلف سعی به آموزش باید‌ها و نبایدهای مخارج و هزینه‌های زندگی و یا به‌نوعی چگونگی رفتار فرد با پول دارند‌. همچنین افراد موفق در عرصه مالی با برگزاری دوره‌های مدیریت مالی، تجربیات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. ما نیز در این مقاله قصد داریم به شیوه‌ای ساده اما قابل‌اجرا، مدیریت مالی شخصی را به شما آموزش دهیم پس تا انتها همراهمان باشید.

 چگونه با مدیریت مالی شخصی، می‌توان اوضاع اقتصادی را کنترل کرد؟

مدیریت مالی شخصی که آن را گاهی به نام حسابداری شخصی نیز می‌شناسند، به‌طورکلی به روش‌های کسب درآمد، بودجه‌بندی و تقسیم پول، نحوه خرج کردن و پس‌انداز کردن منابع مالی می‌پردازد و یکی از مبانی علم اقتصاد نیز به‌حساب می‌آید. اهمیت مدیریت مالی شخصی آن‌چنان بالا است که امروزه در بیشتر کشورهای پیشرفته، مفاهیم و مهارت‌های آن را جز برنامه درسی کودکان قرار داده‌اند تا از همان دوران عادات و رفتارهای صحیح مالی، در وجودشان نهادینه شود. هدف از این‌ کار این است که در آینده علاوه بر این‌که کمتر دچار مشکلات و بحران‌های مالی خواهند شد، جامعه و کشورشان نیز در امور اقتصادی موفق‌تر خواهد بود‌. ازاین‌رو شما می‌توانید با آموزش مدیریت مالی شخصی و انتقال آن به اعضای خانواده به‌خصوص کودکانتان، با نگرشی نوین به‌سوی حل مسائل مالی بپردازید.

blank
blank

 آموزش مدیریت مالی شخصی در ۳ مرحله :

برای اینکه یک حسابرس شخصی خوب و حرفه‌ای باشید، باید ابتدا مبانی و اصول حسابداری و امور مالی را بدانید‌. البته منظور این نیست که مجبور هستید دوره‌‌ای خاص شرکت کرده یا کتاب‌های حسابداری رو مطالعه کنید. هرچند که این کار خالی از لطف نبوده اما می‌توان با تمرکز بر روی سه مرحله زیر نیز نتایج خوبی به دست آورد.

 مرحله اول :

محاسبه ارزش دارائی‌ها

به‌طور ساده در ابتدا باید بدانید که در طول ماه یا سال چه مقدار درآمد نقدی و دارایی غیر نقدی دارید، سپس میزان اقساط و بدهی‌های ماهیانه یا سالیانه خود را نیز محاسبه کنید و در آخر از کل دارایی‌هایتان کم کنید. عدد به‌دست‌آمده ارزش دارایی‌ خواهد بود که نشان‌دهنده اوضاع اقتصادی شما در حال حاضر است. محاسبه ارزش دارایی‌ها در طی زمان‌هایی مشخص و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، مسیر حرکت و نوع اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را تعیین خواهد کرد. همچنین معیاری مناسب جهت سنجش درستی یا نادرستی تصمیمات اتخاذ شما در امور مالی محسوب می‌شود.

 

 مرحله دوم :

برای خود چند هدف کوتاه‌مدت و بلندمدت تعریف کرده و بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. اهدافی مانند پرداخت قبوض، اقساط و وام‌ها سر موعد مقرر، خرید‌های کوچک و بزرگ و غیره. سپس درآمد خود را با توجه به اهدافتان بودجه‌بندی کنید. همچنین بهتر است یک تقویم مالی داشته باشید تا تمام این اهداف و زمان تحقق آن‌ها را در آن یادداشت کنید. در این زمینه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی نیز وجود دارد که بسیار به کارتان خواهد آمد.

 

 مرحله سوم :

حالا با توجه به دستاوردهای حاصل از دو مرحله قبل، تکنیک‌های و روش‌های مؤثر بر در مدیریت و کنترل ابعاد مختلف مدیریت مالی شخصی را آموخته و به کار ببرید.

blank

 ابعاد مدیریت مالی شخصی :

به‌طورکلی امور مالی و حسابداری را می‌توان در خرید، بدهی و پس‌انداز خلاصه کرد و از هر یک را جداگانه مورد بررسی قرار داد. درواقع برای داشتن یک مدیریت مالی شخصی صحیح و اصولی باید با کمک تکنیک‌های زیر این ابعاد را به خوبی کنترل کرد و درآمد خود را بر اساس آن‌ها بودجه‌بندی نمود.

اما قبل از ارائه این تکنیک‌ها با یک قانون طلایی در بودجه‌بندی آشنا شوید که در ادامه راه بسیار گره‌گشا خواهد بود.

 قانون ۵۰-۳۰-۲۰ :

طبق این قانون درآمد خود را بر اساس سه قسمت زیر بودجه‌بندی کنید:

۵۰ درصد اول آن را به هزینه‌ها و نیازهای ضروری اختصاص دهید که شامل خوردوخوراک، اجاره منزل یا محل کار، پرداخت قبوض، اقساط ماهیانه و امثال این هستند.

۳۰ درصد از درآمدتان را به خریدها و مسائلی با درجه کمتر اهمیت، قرار دهید. به‌طور مثال پوشاک و خوردنی‌های غیرضروری، گشت‌وگذار و تفریحات جز این دسته هستند.

۲۰ درصد آخر را برای اهداف بلندمدت خود در نظر گرفته و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از این مقدار کمتر نشود. اهدافی مانند سرمایه‌گذاری، بیمه، پس‌انداز می‌توانند با این پول آسان‌تر به نتیجه برسند.

مدیریت مالی شخصی
مدیریت مالی شخصی

 ۷ تکنیک طلایی و کاربردی در مدیریت مالی شخصی :

۱. در هنگام خرید از عابر بانک استفاده نکنید و سعی کنید آن را همراه خود نبرید. می‌توان از قبل مقداری وجه نقد تهیه کرد و یا کارتی با مبلغ مشخص را همراه خود به بازار برد.

۲. جهت اخذ وام و تسهیلات به مدت اقساط و نرخ سود آن‌ها توجه کنید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد وام نگیرید. در غیر این صورتی طوری بودجه‌بندی کنید که مجموع بازپرداخت اقساط با بدهی‌های قبلی شما با میزان درآمدتان مساوی نباشد.

۳‌. تا جایی که برایتان مقدور است ضامن نشوید و یا قبل از آن به میزان تسهیلات و اقساط ماهیانه مبلغ ضمانت شده توجه کنید.

۴. با انتخابی درست و آگاهانه و دوری از چشم‌وهم‌چشمی خرید کنید. سعی کنید به‌تنهایی خرید کرده و کیفیت را فدای کمیت نکنید. خرید جنس گران با کیفیت بهتر از خرید چند جنس ارزان اما بی‌کیفیت است.

۵. برای پس‌انداز خود حساب جداگانه در نظر گرفته و حتی‌المقدور برای آن کارت اعتباری تهیه نکنید.

۶. مبلغی را برای حوادث پیش‌بینی‌نشده مانند تعمیرات، درمان، مراسمات، بیکاری و غیره در قسمت ۳۰ درصد بودجه‌بندی قرار دهید.

۷. می‌توانید با استفاده از پس‌انداز‌های خود در یک بازه زمانی معین مانند ۶ ماه یا ۱ ساله، اهداف کوتاه‌مدت خود عملی کنید.

آنچه در این مطلب درباره آموزش مدیریت مالی شخصی ارائه شد مانند حسابداری در ابعاد وسیع و کلان نیاز به تمرین فراوان دارد تا با آزمون ‌و خطا، تجربه از شکست‌ها و مشاوره با افراد خبره بتوان به از یک مبتدی به حرفه‌ای تبدیل شد‌.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *